Tuberkulóza kdysi a dnes

Tuberkulóza byla kdysi velmi rozšířená a obávaná smrtelná nemoc, které padly za oběť řady lidí z různých, převážně však slabších sociálních skupin. Dnes považujeme tuberkulózu u nás za vymýcenou, vyskytující se velmi vzácně a dobře léčitelnou pomocí antibiotik. Ve světě však na ni ročně umírá kolem 1 milionu lidí.

Tuberkulóza je dnes považována za nemoc sociálně slabých, zanedbaných lidí, převážně ze zemí třetího světa. Kvůli neustále se zvyšující migraci, nekontrolovatelné hygieně a zdravotním obtížím v řadách bezdomovců, drogově závislých apod. je tu však určitá pravděpodobnost, že se v budoucnu můžeme s touto nakažlivou chorobou střetnout znovu jako s reálnou hrozbou.

Od starověku po současnost

Z nalezených kostí a mumifikovaných těl z dob sahajících do velmi vzdálené minulosti víme, že tuberkulóza je tu s námi od samého začátku a byla ve své hrozivé, ničivé síle skutečnou metlou lidstva.

Původ a průběh nemoci byl po celá staletí opředen nekonečnou řadou mýtů – příznaky jako vykašlávání krve, světloplachost, bledost a krví podlité oči vzbuzovaly například podezření z podlehnutí upířím svodům.

V předminulém a minulém století se střídala přesvědčení o nemoci jako daru, rovnajícímu se políbení múzou s odpudivou představou nemocných jako “malomocných“ a lidí považovaných za spodinu lidské společnosti.

Dnes víme, jak se případné nákaze bránit, jak je možné se nakazit a jakou nejvhodnější kombinací antibiotik léčit každý individuální případ nákazy.

Hrozí nám tuberkulóza i dnes?

Nejen mezi laiky, ale i mezi samotnými lékaři existují rozporuplné názory na zrušení očkování a následné přeočkování, k němuž došlo loni v listopadu, proti této zákeřné chorobě v dětském věku.

Rozumným argumentem zůstává fakt, že životní podmínky vedoucí k rychlému šíření nákazy (špatná hygiena a životospráva, kouření, celkově oslabený imunitní systém, hormonální změny, vyčerpání a stres a dále styk s rizikovými skupinami lidí – bezdomovci, lidé nakažení virem HIV atd.) ze světa nevymizely, a tudíž stále existuje i riziko dalšího možného výskytu.

Léčba bývá dlouhodobou a nepříjemnou záležitostí, a i po vyléčení je nutné sledovat stav pacienta. Nejnovější poznatky a stále nová léčiva však již přinášejí i možnosti krátkodobějších léčebných postupů.

Osobnosti, které podlehly tuberkulóze

Tuberkulóza má na svědomí skutečně dlouhý seznam jmen, a to i těch velice slavných. Jako každá choroba si své oběti nevybírá, jsou to i významné a vysoce postavené osobnosti, od králů přes politiky a umělce, až po ty nejslabší sociální skupiny. Ze slavných českých jmen jmenujme několik – Božena Němcová, K. H. Borovský, Franz Kafka, Jiří Wolker. Z cizích pak – Sir Walter Scott, Johann Goethe, Honoré de Balzac, Edgar Allan Poe a další.

Tuberkulóza kdysi a dnes patří do témat
 • Tuberkuloza Petr 20.03.2012 14:50:31

  super clanek dost mi pomohl. hodne podrobne informace o nemoci - hlavne o lecbe jsem jeste nasel na
  Anamneza.cz/tuberkuloza
  Diks a ahoj!

  • Re: Tuberkuloza Petr 20.03.2012 14:50:58

   Oprava odkazu:http://www.anamneza.cz/Tuberkuloza/nemoc/123

 • Tuberkulóza - pogrom , který je blíže než si myslíte KozelskyP 03.09.2011 07:05:24

  Přenos TBC je kapénkovou infekcí. Jedete v tramvaji, autobuse, jste v nákupním centru a obracíte zboží v rukou. Tam všude tato choroba na Vás čeká. To však při dobrém stavu imunity a přeočkování v mládí není ten zásadní problém. Onemocníte a Vaše imunita holt trošičku poleví a ve stejném prostředí se může opravdu stát, že onemocníte. Píše se v článku o všemocných antibioticích. Realita je taková, že dnes již nejsou na některé kmeny virů a bakterií, které se dařilo od 40 let 20 století běžně likvidovat, antibiotika ůčinná. I tyto viry a bakterie mají svůj imunitní systém a ten se již vypořádal s našimi léky. Proto může být léčba neůčinná a Vaše smrt neodvratná. Co tedy dělat ? Dobře jíst vyváženou stravu, jste -li nemocní moc nevycházet, doléčit se a hlavně ponechat ono vakcinování proti TBC bezplatné. To však již moudré hlavy rozhodly za nás ... . Je na každém z nás, zda k tomuto kroku bude mlčet, nebo se ozve.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Tuberkulóza ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Tuberkulóza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku