Tuberkulóza – hrozí nám její návrat?

Od listopadu 2011 je u nás zrušeno povinné očkování dětí proti TBC, závažné bakteriální infekci plic, která byla svého času příčinou smrtících epidemií.

Je pravda, že životní podmínky se u nás od těch dob velmi změnily, zároveň se však zvyšuje migrace lidí z těch částí světa, kde je výskyt tuberkulózy běžný. To je podle odborníků příčinou, proč se TBC znovu objevila, dokonce i u nás.

Kde hrozí nákaza tuberkulózou

Tuberkulóza u nás upadla téměř v zapomnění, díky zanedbatelně nízkému výskytu bylo nedávno zrušeno i povinné očkování dětí. Nebylo to však ukvapené rozhodnutí? V zemích bez očkování prokazatelně roste počet kuřáků s aktivní formou TBC. Cestování a migrace přitom rozšiřuje tuto nákazu po celém světě, a to možná rychleji, než jsme si zatím schopni připustit.

TBC může pocházet z těchto oblastí:

 • Afrika
 • Latinská Amerika a karibská oblast
 • Asie
 • některé části Ruska

K hlavním rizikovým faktorům v těchto zemích patří i snížená životní úroveň a hygiena, chudoba a vysoký počet celoživotních, silných kuřáků.

Vliv kouření na vznik tuberkulózy

Kuřáci jsou dnes na každém kroku varováni před rakovinou, podle některých kritiků zrušení očkování se však tuberkulóza v rozmezí několika let může ukázat stejně obávaným a aktuálním zabijákem.

Kouření oslabuje schopnost plic bránit se vzniku infekcí. Na vzniku nemoci se pak více podílí počet let aktivního kouření, než počet vykouřených cigaret za den. Dlouhodobé kouření znatelně snižuje a oslabuje buňky imunitního systému, které v plicích ničí choroboplodné zárodky.

Zrušení plošného očkování proti TBC

Podle ministerstva zdravotnictví patří Česká republika k zemím s nejnižším výskytem TBC. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila zrušení plošného očkování v dalších zemích s takto nízkým výskytem nemoci. Například Rakousko od doby zrušení očkování cca před 11 lety, nezaznamenalo nárůst počtu nemocných.

Podle vakcinační komise ministerstva zdravotnictví přináší zrušení očkování proti TBC řadu výhod. Vakcína byla prý zastaralá a chránila jen proti určitým komplikacím, navíc se díky jejímu zrušení může dříve začít s očkováním novorozenců a malých dětí proti dalším, aktuálním nemocem. Děti navíc vakcínu proti TBC mnohdy špatně snášely, a muselo tak být u nich odloženo např. důležité očkování první hexavakcínou.

Stále existuje nepovinné očkování proti TBC a očkování dětí z rizikových skupin. Rodiče vyžadující očkování se mohou setkat s argumenty odborníků, že představa nákazy po sběžném kontaktu s nemocným je mylná. K nákaze je nutný dlouhodobý, mnohahodinový kontakt, např. v uzavřené místnosti.

Tuberkulóza – hrozí nám její návrat? patří do témat
 • Opravdu ? KozelskyP 19.07.2012 16:44:40

  Zrušili jsme povinné očkování proti TBC a teď budeme v klidu čekat, až se vrátí epidemie. A ona přijde ! Přesun obyvatel z rizikových oblastí do Evropy se totiž týká každého Evropana a tedy i každého Čecha.
  Náklady na vyléčení této nemoci jsou astronomické bez zaručeného výsledku. Úmrtnost po nakažení je stále stejně hrozivá a to proto, že účinným prostředkem je pouze tetracyklin, na nějž má dnes 80 % lidí alergii. Léčení se tedy stává v mnoha případech nemožným. Nakažený je pouze eliminován na infenkčním oddělelní plícních klinik a odsouzen k pomalé smrti. Nehezká vyhlídka.
  Můžete mít jiný názor, nemusíte souhlasit. Pouze čas ukáže, zda jsem byl pouze pesimistický, nebo byl můj odhad reálný.
  Uvidíme to však na našich dětech, nebo vnucích. Naše generace povinným očkováním prošla a i přesto může k nákaze u nás dojít při styku s infikovaným jedincem. Chcete opravdu čekat ?


Adresář

Tuberkulóza ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Tuberkulóza

Píšeme jinde
 • 12 nejoblíbenějších receptů z dýně

  12 nejoblíbenějších receptů z dýně

  Sezóna dýní je po roce zase tady. A kdo by dýně pro svou variabilitu nemiloval? Nejraději připravujeme dýňové polévky, rizoto a pyré, ale i dýňový chléb, muffiny, koláče či kompoty z dýně stojí za zkoušku. Zaručujeme opravdové pochutnání, ať už z našich doporučených receptů vyzkoušíte cokoliv.

 • Recept na kuře na paprice krok za krokem

  Recept na kuře na paprice krok za krokem

  Dnes si uvaříme opravdovou babiččinu klasiku - kuře na paprice ve smetanové omáčce. Podle našeho fotoreceptu jej zvládnou i úplní začátečníci ve vaření.Zdravě.cz na Facebooku