Světový den boje proti tuberkulóze

Dnešní den, 24. březen, vyhlašuje Světová zdravotnická organizace každoročně Světovým dnem boje proti tuberkulóze. Datum 24. březen nebylo zvoleno náhodně. V tento den v roce 1882 oznámil lékař Robert Koch objev bacila tuberkulózy.

Tuberkulóza je stále závažným problémem, který se týká celého světa. Bacilem tuberkulózy je nakažena třetina lidí na Zemi.

V naší republice počet nakažených uspokojivě klesá. I z toho důvodu bylo v listopadu 2010 zrušeno povinné očkování proti TBC.

Ovšem roli v tomto rozhodnutí hrála i rizika spojená s touto vakcínou. Její největší nebezpečí spočívalo v jejím podání téměř hned po narození. Jedná se totiž o tzv. živou vakcínu, to znamená, že obsahuje oslabené mikroorganismy. Takové vakcíny se nesmějí podávat dětem s poruchami imunity, kterým mohou toto onemocnění naopak vyvolat. Poruchy imunitního systému se však dají rozeznat až kolem 6. měsíce, tedy dávno po podání této látky. Očkování proti TBC však způsobovalo zdravotní komplikace i zcela zdravým dětem.

Očkování proti TBC, nepovinné, u nás samozřejmě dále existuje. Vakcinace probíhá u dětí, které k nám přijíždějí z rizikových oblastí. Rodiče se mohou rozhodnout pro očkování svého dítěte, pokud se objeví nákaza v rodině nebo v širším okruhu známých či příbuzných, nebo pokud se chystají do některé ze zemí, kde je tuberkulóza více rozšířená.

Prevence proti tuberkulóze v lékařáském smyslu neexistuje, jsou však způsoby, jak snížit riziko nákazy na minimum:

  • dodržování hygieny
  • posilování imunity - zdravý pohyb, dostatek spánku, zdravá strava
  • vyhýbat se rizikovým skupinám - narkomani, osoby bez domova (špatná, či spíše žádná hygiena)

Přečtěte si o tuberkulóze na Zdravě.cz:

Vše o tuberkulóze

Světový den boje proti tuberkulóze patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Tuberkulóza ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Tuberkulóza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku