Migrace uprchlíků a s ní spojená zdravotní rizika

Současná migrační vlna má mimo jiné za následek i obavy veřejnosti z potenciálních zdravotních rizik. Objevily se spekulace o běžencích roznášejících například ebolu. Panika však prý rozhodně není na místě, uprchlíci ohrožují naši zemi přibližně stejně jako běžní turisté, jichž ročně navštíví Českou republiku miliony, tvrdí Světová zdravotnická organizace WHO, ale i hlavní hygienik ČR a další odborníci na infekční nemoci.

Podle těchto odborných vyjádření je Česká republika místem neustálého pohybu lidí, což nese dostatečná rizika a příležitosti k rozvinutí infekční epidemie bez ohledu na migraci uprchlíků, které v současné době čelíme. Znepokojení vzniklé vlivem migrační vlny tak není opodstatněné, lidé prchající z Afriky a Blízkého východu jsou podle statistik relativně zdraví, případně jejich zdravotní stav nevyžaduje odlišnou péči od nemocných naší populace.

Hrozí díky uprchlíkům návrat tuberkulózy?

Čína a Rusko jsou země s největším výskytem resistentní tuberkulózy. Z obou těchto zemí k nám loni přicestovalo velké množství turistů. Riziková je také Ukrajina, kde válečný konflikt pochopitelně přinesl rozvrat zdravotní péče. U nás bylo plošné očkování proti TBC zrušeno, tato nemoc proto může být jedním z mála skutečných rizik. (Očkování bylo zrušeno na základě nízkého počtu případů a zdravotních komplikací vlivem problémové vakcíny.) Významně vyšší výskyt infekčních onemocnění, včetně TBC, však dosud nebyl mezi uprchlíky zaznamenán, dle informací z ministerstva vnitra.

Dorazí k nám spolu s migranty i exotické viry?

Stejně tak zadržení uprchlíci netrpí žádnými druhy exotických nemocí. Jejich způsob dopravy - lodí, vlakem či pěšky, navíc nahrává skutečnosti, že dlouhý čas strávený na cestě spolu s našimi klimatickými podmínkami výrazně snižuje riziko, že by k nám nějakou exotickou infekci mohli dovézt. Z tohoto pohledu jsou opět daleko rizikovější skupinou turisté a cestovatelé, kteří se pohybují převážně letadlem. Lety zkracují dobu cestování natolik, že jejich délka může pokrýt inkubační dobu viru.

Vstupní zdravotní prohlídka migrantů po zadržení na území ČR

Vstupní zdravotní prohlídka se provádí do 72 hodin po zadržení cizince, trvá cca 30 minut a její výsledky jsou obvykle známé do tří až sedmi dnů. Konkrétně jde o:

  • RTG srdce a plic
  • bakteriologické vyšetření stolice, především na břišní tyfus a bacilární dysenterii
  • vyšetření BWR - Bordetova-Wassermannova reakce ke zjištění pohlavních chorob
  • popřípadě další vyšetření (podle požadavku lékaře)

Potěšující je určitě fakt, že žijeme podle všeho v bezpečné zemi s vysokým standardem hygieny a dostatečnou přeočkovaností, díky čemuž je u nás epidemiologická situace příznivá. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se toto mělo vlivem migrační vlny změnit.

Zdroj: www.zdravotnickydenik.cz, Ministerstvo vnitra, autor Tomáš Cikrt

Foto: Pixabay.com

Migrace uprchlíků a s ní spojená zdravotní rizika patří do témat
  • na slovensku si myslí něco jiného jaryn.pepin 24.09.2015 11:34:51

    MINULÝ TÝDEN JSEN VIDĚLA VE SLOVENSKÝCH ZPÁVÁCH ZPRÁVU PRO DÁRCE KRVE,KDO NAVŠTÍVIL MAĎARSKO,ŘECKO A DALŠÍ JIŽNÍ ZEMĚ A NEBO STRÁVIL NOC VE VÍDNI, MŮŽE DAROVAT KREV AŽ PO 28 DNECH-HROZÍ NÁKAZA ZÁPADONILSKÉ HOREČKY


Adresář

Tuberkulóza ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Tuberkulóza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku